Trudnoća je posebno i čarobno razdoblje za vas, vaše dijete i cijelu obitelj. Kao buduća majka prolazite kroz razne promjene, fizičke i emocionalne. Vaše tijelo će se promijeniti i prilagoditi novom životu koji u njemu raste. Trudnoća je razdoblje u kojem se postavljaju brojna pitanja, a mi smo odgovorili na ona najčešća. Slobodno nam pošaljite pitanja na koja želite odgovore, a mi ćemo se potruditi da u suradnji sa stručnim osobljem na sve odgovorimo.
Što je važno na početku trudnoće da bismo ostali zdravi?
Vrlo je važno prvi pregled zakazati čim saznate za trudnoću, osobito ako uzimate bilo kakve lijekove ili bolujete od neke kronične bolesti. Dok čekate na termin, liječnik će vas uputiti u sve što je važno za sam početak trudnoće. Preporuka liječnika specijalista ginekologije i opstetricije je da se odmah počne uzimati folna kiselina, koja je sintetizirani oblik vitamina B9 (vrlo često se ovaj oblik naziva i folat), a osigurava pravilan razvoj ploda od začeća pa sve do kraja trudnoće. Stoga je vrlo važno pratiti i unositi dovoljnu količinu folne kiseline te tako smanjiti rizik od nepravilnog razvoja ploda.
Je li normalno da na početku trudnoće osjećam bolove u trbuhu, mučnine, često idem u toalet?
Da, u prvom tromjesečju trudnoće normalno je osjećati mučninu, bolove i stalno ići na WC – tijelo se navikava na promjene. Mučnine se kod trudnica uglavnom javljaju zbog promjena u količini hormona u tijelu, što utječe na pad šećera u krvi, a to uzrokuje mučnine. U prvom dijelu trudnoće povećana razina hormona u krvi, posebice beta HCG-a, potiče pojačani protok krvi kroz područje zdjelice, a time i kroz bubrege. Povećan protok krvi kroz bubrege potiče ih da proizvode više urina.
Trudnoća i prehrana – što jesti, a što izbjegavati?
Za zdravu trudnoću majčina prehrana treba biti uravnotežena i bogata hranjivim tvarima, uključujući bjelančevine, ugljikohidrate, masti, voće i povrće. Unos prenatalnih vitamina ključan je za nadoknadu nutrijenata koje trudnice ne mogu dobiti prehranom. Važno je konzumirati pasterizirane sireve kako bi se izbjegla listerija, te birati ribu bogatu omega-3 masnim kiselinama i siromašnu živom, poput divljeg lososa, skuše, haringe, sardina i inćuna. Crveno meso preporučuje se zbog visokog udjela željeza, dok hranu sa sirovim jajima treba izbjegavati zbog opasnosti od salmonele. Unos kofeina treba smanjiti jer može smanjiti dotok krvi u fetus i usporiti njegov rast.
Trudnoća i sport – koje se vježbe preporučuju trudnicama?
Ako vam ginekolog nakon svakog pregleda odobri vježbanje i izda potvrdu o normalnoj trudnoći, a tijekom vježbanja ne osjećate simptome poput neuobičajene boli, probadanja i vrtoglavice, slobodno možete plivati, lagano trčati, šetati, voziti bicikl, vježbati u vodi, vježbajti jogu, Kegelove vježbe i organizirane vježbe za trudnice. Više o ovoj temi pročitajte u tekstu Sport u trudnoći.
Koliko bih se trebala udebljati tijekom trudnoće?
Trudnice koje nose jedno dijete ne bi trebale dobiti više od 15 kg uz individualna odstupanja ovisno o konstituciji i početnoj težini. U prvom tromjesečju preporučuje se udebljati se od 1,5 do 2,5 kg, a zatim svaki tjedan pola kilograma. Trudnice s blizancima ili trojkama mogu očekivati porast tjelesne težine između 17 kg i 25 kg zbog dodatnih potreba za krvlju, amnionskom tekućinom, placentom i masnim tkivom. Općenito je pravilo da trudnice s prekomjernom tjelesnom težinom u trudnoći dobivaju manje, a one s manjkom kilograma više.
Kada ću čuti otkucaje srca svoje bebe?
Tijekom šestog tjedna trudnoće možete čuti otkucaje bebinog srca na ultrazvuku. Bebino srce tada u prosjeku ima 100 do 110 otkucaja u minuti.
Kada će se na meni vidjeti da sam trudna?
Vidljivo zaokruživanje trbuha počinje oko 20. tjedna trudnoće, kada je maternica oko jedan do dva prsta ispod pupka i lako ju je napipati izvana. Od tada je lako pratiti njezin rast. U 24. tjednu dolazi do razine pupka i potom raste daljnjih 12 tjedana prema prsnoj kosti, da bi se u zadnjem mjesecu ponovno spustio.
Kada ću osjetiti da se beba miče u mom trbuhu?
Ako vam je ovo prva trudnoća, možda nećete odmah primijetiti pokrete bebe jer će vam taj osjećaj biti potpuno nov. Ako ste već rađali i ovaj vam je osjećaj poznat, prve pokrete možete očekivati negdje između 15. i 18. tjedna, a ako vam je ovo prva trudnoća, vjerojatno ćete ih osjetiti između 16. i 20. tjedna trudnoće.