Sadržaj

Dojenje i prehrana dojilje: Kako osigurati dovoljno mlijeka za vašu bebu

Dojenje je jedan od najvažnijih aspekata brige o novorođenčetu, no mnoge novopečene mame zaboravljaju na vlastitu hidrataciju i prehranu, što može negativno utjecati na proizvodnju mlijeka.

Kako bi se majkama olakšalo razumijevanje svih aspekata dojenja, razgovarali smo sa Lucijom Petrik, patronažnom sestrom Doma zdravlja Zagreb, Centar. Dojenje nije samo proces hranjenja bebe, već i ključni trenutak za povezivanje i emocionalnu podršku. U ovom blogu donosimo odgovore na najvažnija pitanja vezana za dojenje i prehranu dojilja, koja su korisna i potrebna svakoj majci kako bi osigurala dovoljno mlijeka za svoju bebu i istovremeno brinula o sebi.

Dojenje i preghrana dojilja
Zašto je hidratacija ključna za proizvodnju mlijeka?

Njega i briga o maloj bebi često oduzima sve vrijeme mame, pa mnoge zaborave na osnovne potrebe poput unosa tekućine. Međutim, hidratacija je ključna za proizvodnju mlijeka. Ako mama ne unosi dovoljno tekućine, tijelo će crpiti zalihe iz njenog organizma, što može smanjiti količinu mlijeka.

Savjet: Uvijek pijte vodu dok dojite, kako biste održali optimalnu hidrataciju.

Prehrana dojilje: Što jesti za povećanje proizvodnje mlijeka?

Jedan od najčešćih izazova s kojima se mame susreću je balansiranje prehrane i proizvodnje mlijeka. Iako postoji mnogo savjeta o namirnicama koje treba izbjegavati kako bi beba izbjegla grčeve, važno je da majka jede raznovrsnu i bogatu prehranu. Prehrana dojilje mora biti bogata vitaminima, mineralima i kalorijama, jer tijelo treba energiju za proizvodnju mlijeka.

Savjet: Osigurajte unos svježeg voća (osim citrusa), povrća i zdravih juha kako biste podržali laktaciju. Optimalno je unositi više od 500 kcal.

Često dojenje i potpuno pražnjenje dojke

Za uspješno dojenje važno je da beba redovito sisa i prazni dojku. Majka bi trebala pratiti položaj bebe na dojci, jer pravilan položaj ne smije izazivati bolove (osim u prvih nekoliko sekundi, kada je koža bradavice osjetljivija). Često dojenje i potpuno pražnjenje dojke stimuliraju proizvodnju mlijeka. Ako beba zaspi prije nego što je potpuno ispraznila dojku, budite je i ponovo ponudite dojku.

Savjet: Povećajte učestalost podoja i masirajte dojke tijekom dojenja kako biste povećali proizvodnju mlijeka.

Povećajte proizvodnju mlijeka: Savjeti za uspješno dojenje

Hormon prolaktin odgovoran je za proizvodnju mlijeka, dok oksitocin omogućuje otpuštanje mlijeka iz dojke. Češće dojenje i stimulacija sisanjem mogu povećati količinu mlijeka. Ne morate čekati da dojke postanu “pune” – mlijeko je uvijek prisutno, čak i kad dojke izgledaju prazne. Ako beba pokazuje znakove gladi, omogućite joj češće podoje.

Savjet: Pružite bebi obje dojke, kako bi povećala unos hranjivog mlijeka.

Izbjegavanje bočica i dude: Održite dojenje prirodnim

Korištenje bočica ili duda može utjecati na tehniku sisanja bebe i uzrokovati poteškoće u dojenju. Da bi beba naučila pravilno sisati, izbjegavajte bočice tijekom prve faze dojenja. Dojenje bi trebalo biti prirodan proces koji ne uključuje dodatne uređaje.

Savjet: Dojenje je najbolji način za osiguranje optimalnog rasta i razvoja bebe.

Mogu li dodaci ometati proizvodnju mlijeka?

Dodavanje adaptiranog mlijeka, vode ili čaja može poremetiti ravnotežu između ponude i potražnje, što utječe na proizvodnju majčinog mlijeka. Ako beba odbija dojiti, izdajanje mlijeka nakon podoja može pomoći održati količinu mlijeka.

Savjet: Isključivo majčino mlijeko je najbolje za vašu bebu, posebno u prvih šest mjeseci života.

Pravilna njega i prehrana za uspješno dojenje

Dojenje je prirodan proces koji zahtijeva puno pažnje i njege. Osiguravanje pravilne hidratacije, uravnotežene prehrane i učestalih podoja ključni su za uspješnu laktaciju. Ne zaboravite na sebe dok brinete o svojoj bebi – pravilna hidratacija i prehrana dojilje osiguravaju dovoljno mlijeka za vašu malu princezu ili princa.

Možda će vas zanimati i tekst Koji su to najvažniji nutrijenti u periodu dojenja?” Prehrambene potrebe za mamu koja doji slične su kao u trudnoći, a ženama se preporučuje da nastave jesti kao i tijekom trudnoće. Žena koja doji treba 300 kalorija dnevno više, ali vrlo je važno da te kalorije dođu iz kvalitetnih namirnica.

Slični članci

Dojenje je jedan od najvažnijih aspekata brige o novorođenčetu, no mnoge novopečene mame zaboravljaju na vlastitu hidrataciju i prehranu ... >
Trudnoća je posebno i čarobno razdoblje za vas, vaše dijete i cijelu obitelj. Kao buduća majka prolazite kroz razne promjene, fizičke i emocionalne. ... >
Planiranje odmora s bebom može biti izazov, ali uz dobru pripremu, može se pretvoriti u nezaboravno iskustvo za cijelu obitelj. ... >

Orthomol Newsletter

Svakih 6 sedmica šaljemo ti pažljivo istražene vijesti na teme vezane za tvoje zdravlje! Napomene o zaštiti podataka sam pročitao/la.

    Želim više znati o:

Sve sto trebaš

Uvijek tu za tebe. Od samog početka.

Trudnoća i dojenje

Sve o nutritivnim potrebama tokom trudnoće i dojenja