Sadržaj

Dr. Dženan Omerbegović, specijalista urologije: Neplodnost kod muškaraca

U ovom članku fokusirat ćemo se na mušku neplodnost, problem koji pogađa značajan broj parova diljem svijeta. Kako bismo saznali više o ovoj složenoj problematici, razgovarali smo s dr. Dženanom Omerbegovićem, specijalista urologije. Dr. Omerbegović je podijelio svoja stručna saznanja i najnovije informacije o dijagnostici i liječenju muške neplodnosti, dajući praktične savjete za parove koji se suočavaju s ovim izazovom. Njegovo iskustvo i znanje pružaju dragocjene smjernice za razumijevanje i prevladavanje muške neplodnosti.

U 30 – 40% slučajeva uzrok nemogućnosti začeća je muška neplodnost. Muška neplodnost može biti uzrokovana slabom proizvodnjom sperme, poremećajima u koncentraciji i obliku sperme ili začepljenjima koja sprječavaju protok sperme, ali i drugim problemima, poput prisutnosti eritrocita i leukocita u ejakulatu.

Spolno prenosive bolesti, retrogradna ejakulacija, varikokela koja utječe na kvalitetu i broj spermija, nedovoljna proizvodnja testosterona i infekcije također mogu biti uzrok.

Liječenje neplodnosti započinje kada nakon godinu dana nezaštićenog odnosa ne dođe do željenog začeća. Razumijevanje i pravilan pristup uzrocima može značajno povećati šanse za uspješno liječenje i postizanje željenog rezultata.

Koje je preglede važno napraviti?

Prvi korak je opći pregled kod specijaliste urologa, gdje se utvrđuju stanja i bolesti, ozljede ili operacije koje mogu utjecati na plodnost. Važni su i podaci o pacijentovim spolnim navikama i njegovom spolnom razvoju tijekom puberteta. Nakon pregleda najčešće se radi analiza sperme – spermogram. Uzorci sperme šalju se u laboratorij da se izmjeri broj prisutnih spermija i traže bilo kakve abnormalnosti u obliku i pokretljivosti spermija, kao i postoji li infekcija. Nakon analize, ako je nalaz uredan, preporučuje se detaljan pregled partnerice. Ako je i u tom slučaju sve u redu, provode se daljnje analize kod muškarca kako bi se utvrdili uzroci neplodnosti.

Na kvalitetu spermija, osim ostalih čimbenika, može utjecati i pojačano djelovanje slobodnih radikala uslijed oksidativnog stresa, stoga je važno osigurati minimalnu izloženost čimbenicima koji mogu pojačati ovu pojavu. Mnogo je čimbenika koji mogu utjecati na morfologiju, pokretljivost i broj spermija, uključujući: lošu prehranu, stres, izloženost toksinima iz okoliša, zagađenje, droge i pušenje.

Ključni mikronutrijenti za neplodnost kod muškarca?

Poželjno je pripremiti tijelo uz pomoć zdrave prehrane i dodatne suplementacije, idealno tri mjeseca prije začeća. Ovaj vremenski okvir je postavljen jer su potrebna oko tri mjeseca da se spermija proizvede i sazrije u procesu koji se naziva spermatogeneza. Zato je važno učiniti sve da spermatozoidi budu što zdraviji, jer samo takvi spermiji mogu dovesti do oplodnje.

Sve je više znanstvenih studija koje ukazuju na to da određeni dodaci prehrani mogu poboljšati plodnost muškaraca. Ovi dodaci mogu osigurati ključne hranjive tvari kao što su cink, vitamini C i E, koji su poznati po svojoj ulozi u zaštiti spermija od oksidativnog stresa i poboljšanju njihove pokretljivosti. Također, zdrav način života, uključujući pravilnu prehranu i tjelesnu aktivnost, može dodatno pridonijeti poboljšanju kvalitete sperme i cjelokupnom zdravlju reproduktivnog sustava.

Neplodnost

  • Vitamin D ima nekoliko važnih uloga u tijelu, uključujući poboljšanje funkcije mišića, regulaciju imunološkog sustava i važan je za zdravlje kostiju. Također je važan za mušku reprodukciju, posebno u poboljšanju pokretljivosti spermija i statusa testosterona.
  • Cink je esencijalni mineral koji igra ulogu u proizvodnji sperme, pokretljivosti stanica i razini testosterona. Jedan je od najvažnijih minerala za mušku plodnost.
  • L-arginin je aminokiselina, jedna od građevnih jedinica proteina. Glavica spermija sadrži puno L-arginina i to je važno u smislu kvalitete i pokretljivosti.
  • Antioksidansi kao što su selen, vitamin E, vitamin C i beta-karoten štite DNK sperme. Pušenje smanjuje količinu vitamina C u tijelu, koji pomaže u smanjenju broja sljepljenih spermatozida, stoga je vrlo važno prestati pušiti.
  • Koenzim Q10 je antioksidans koji tijelo proizvodi prirodno. Koenzim Q10 povezuje se s ubrzanim starenjem, vježbanjem, zdravljem srca, dijabetesom, plodnošću i migrenama. Studije koje uključuju Q10 u odnosu na mušku plodnost pokazuju da on može pomoći u poboljšanju kvalitete i pokretljivosti sperme.
  • Omega-3 masne kiseline važne su za poboljšanje kvalitete sperme i poboljšanje razine hormona.

Slični članci

Neplodnosti pogađa mnogo parova. Dr. Omerbegović, spec. urologije ... >
Broj ljudi koji pate od alergija iz dana u dan raste, a brojke su porazne. ... >
O važnosti probiotika i prebiotika za naš imunitet razgovarali smo s dr. med. sci. Jasmin Ćorović – Kuburović, specijalist interne medicine, subspecijalist kardiologije. ... >

Orthomol Newsletter

Svakih 6 sedmica šaljemo ti pažljivo istražene vijesti na teme vezane za tvoje zdravlje! Napomene o zaštiti podataka sam pročitao/la.

    Želim više znati o:

Mikronutrijenti za imunološki sistem.

Imunološki sistem

Sve o imunološkom sistemu – Ovdje ćeš naći zanimljive činjenice, savjete i prijedloge.