Česte prehlade kod djece mogu zabrinjavati. Imunitet djece, kao ključni čimbenik obrane od respiratornih infekcija, još nije u potpunosti razvijen, što ih čini osjetljivijima na viruse i bakterije. Razumijevanje imuniteta i načina na koji ga možemo ojačati ključno je za zdravlje vašeg djeteta.
Što je imunitet?
Imunitet je obrambeni mehanizam organizma koji nas štiti od raznih stranih tijela, uključujući viruse i bakterije. Postoje dvije vrste imuniteta: urođeni i stečeni. Urođeni imunitet je naša „prva linija“ obrane, dok se stečeni imunitet razvija kontaktom s patogenima. Potrebni su dani, tjedni, pa čak i mjeseci da se stečeni imunitet u potpunosti razvije.
Zašto je imunitet djece posebno važan?
Djeca su danas podložnija raznim infekcijama zbog nezdravih životnih navika, stresa i nedovoljne tjelesne aktivnosti. Zato je posebno važno jačati imunitet djece. Da bi se to postiglo potrebno je paziti na prehranu, tjelesnu aktivnost i odmor.
Kako ojačati imunitet djece?
- Pravilna prehrana: Uključite voće i povrće bogato antioksidansima. Ove hranjive tvari pomažu u zaštiti tijela od infekcije.
- Dovoljno sna i odmora: Kvalitetan san ključan je za jači imunitet djece.
- Tjelesna aktivnost: Redovito vježbanje jača imunitet djece.
No, ponekad to nije dovoljno, pogotovo ako se uzme u obzir da namirnice koje koristimo u prehrani, ma koliko zdrave bile, često zbog sve lošije kvalitete nisu dovoljno bogat izvor minerala i vitamina.
Osim toga, kako su istraživanja pokazala, ljudi, posebice djeca, nemaju dovoljan udio svježeg povrća i voća u prehrani, sve su manje fizički aktivni i sve više traže brzu hranu. Rezultat je preveliki unos kalorija i premalo mikroelemenata.
Upravo stoga, ako već vitamine i minerale ne možemo unositi hranom u dovoljnim količinama, zahvaljujući ortomolekularnoj medicini to možemo učiniti dobro uravnoteženim kombinacijama mikroelemenata.
Važni vitamini i minerali za imunitet djece:
- Cink: jača imunološki sustav i djeluje kao antioksidans, štiti stanice od oksidativnog stresa, a također je važan koenzim za antioksidativne enzime. Osim toga, cink sudjeluje u sintezi DNK i proteina te je odgovoran za rad više od 300 enzima. Doprinosi održavanju zdravih kostiju, kože, kose i noktiju, što predstavlja primarnu obrambenu barijeru protiv mikroorganizama. Također, cink pomaže u održavanju normalnog vida te sudjeluje u metabolizmu kiselina i baza, ugljikohidrata i masnih kiselina.
- Vitamin C: neophodan za cjelokupno funkcioniranje organizma. Najviše ovog vitamina ima u agrumima, no potrebno je pojesti čak 1,5 kg mandarina da biste unijeli 500 mg vitamina C. Kao snažan antioksidans, nedostatak vitamina C može povećati rizik od bolesti. Ovaj vitamin održava pravilan rad imunološkog sustava i pomaže vratiti izgubljenu energiju. Važan je i za sintezu kolagena koji je neophodan za zdravlje kože i zglobova. Vitamin C doprinosi poboljšanju razine željeza u krvi, poboljšanju njegove apsorpcije i zaštiti organizma od anemije. Suplementacija vitaminom C može biti potrebna u određenim stanjima, kao što su intenzivan rast i razvoj djece i adolescenata, fizički napor, česte infekcije gornjih dišnih putova, povišena tjelesna temperatura, trudnoća i dojenje, pušenje, kao i anemija uzrokovana željezom. Kronični nedostatak vitamina C može dovesti do bolesti poznate kao skorbut.
- Vitamin D: Vitamin koji podržava bolju apsorpciju kalcija i fosfora u tijelu i igra glavnu ulogu u izgradnji i održavanju zdravlja kostiju. Postoje brojne studije koje povezuju smanjenu razinu vitamina D s većom učestalošću virusnih i bakterijskih infekcija. Dovoljne razine vitamina D mogu se osigurati konzumiranjem hrane kao što su masna riba i riblje ulje, kamenice, škampi, žumanjci, goveđa jetra, gljive i obogaćeno mlijeko. No, ako pogledamo svoje prehrambene navike, osim mlijeka i jaja, zaista je upitno koliko još proizvoda konzumiramo tijekom tjedna. Iz tog razloga često postoji potreba za suplementacijom. Međutim, vitamin D je liposolubilan i nakuplja se u tijelu, zbog čega treba biti oprezan pri odabiru doze. Vrlo visoke doze opravdane su u slučaju potvrđenog nedostatka ovog vitamina ili dijagnosticirane osteoporoze, dok se u ostalim slučajevima savjetuje primjena umjerenijih doza od 400 IU do 800 IU, kroz dulje vrijeme.
Suplementacija
U slučajevima kada je prehrana nedovoljna i kada je imunitet djece narušen, preporučuju se suplementi kao što su Orthomol junior C plus i Orthomol junior Ω plus.
Orthomol junior C plus je dodatak prehrani za podršku još uvijek nedovoljno razvijenom imunološkom sustavu djece. Posebno je pogodan za djecu s ponavljanim, učestalim respiratornim infekcijama, u akutnom stadiju bolesti, kao i za prevenciju virusnih infekcija kod djece u kolektivu.
Orthomol junior Ω plus je dodatak prehrani koji podržava kognitivni razvoj djece. Posebno je pogodan za djecu predškolske dobi, kada je potrebno više pažnje i koncentracije.