Hladna sezona često utječe ne samo na naš duh, već i na naše zglobove. Kada temperatura padne, osobe s osteoartritisom osjećaju pojačanu nelagodu. Vrlo često se bolovi u koljenima i leđima pogoršavaju na hladnoći. Zašto zimsko vrijeme utječe na zglobove nije znanstveno dokazano. No, jasno je da ovu pojavu ne moramo samo prihvatiti, već da se protiv umornih i bolnih zglobova možemo aktivno boriti.
1. Budi na toplom
Stručnjaci pretpostavljaju da napetost izazvana hladnoćom pojačava bolove u zglobovima. Ako ti je hladno, ne krećeš se slobodno i mišići se stežu. Kao rezultat toga, cirkulacija krvi se smanjuje i bol se povećava. Osim toga, zglobna tekućina postaje viskoznija kada je hladna i manje je sposobna obavljati svoju funkciju u zglobu.
Stoga vodi računa o održavanju topline tijekom šetnje i bavljenja sportovima na otvorenom. Posebni grijači za laktove i koljena dodatno mogu pomoći kod bolnih zglobova. Kod napetosti, najbolji način da opustiš mišiće je topli jastuk od žitarica ili umirujuća kupka. Osobito kada su bolovi u zglobovima posljedica istrošenosti, odnosno artroze, te toplinske terapije shvatit ćeš kao pravi užitak.
2. Aktivnost – čak i na temperaturama ispod ništice
Svatko tko misli da treba biti oprezan s bolovima u zglobovima griješi. Zglobovi vole kretanje: jer ono potiče cirkulaciju krvi i tako opskrbljuje zglobove bitnim hranjivim tvarima i kisikom. Redovita tjelesna aktivnost također jača mišiće. Ako se mišići dobro treniraju, zglobovi se opuštaju i sprječava loše držanje.
Uključi kretanje u svoj svakodnevni život i pronađi sportske aktivnosti koje su ti zabavne. Po mogućnosti preporuča se posjet bazenu. Tamo ćeš ne samo pobjeći od hladnoće, već i održati svoje zglobove u dobrom stanju. Obrati pozornost na to kako bi izbjegli preopterećenje, a kod nedoumice prije početka treninga, posavjetuj se s liječnikom ili sportskim terapeutom.
3. Jedi što raznovrsnije
Kako bi zglobovi nesmetano funkcionirali, moraš se ne samo kretati, već i imati dobru opskrbu hranjivim tvarima. Uravnotežena prehrana bogata šarenim voćem, povrćem i cjelovitim žitaricama osigurava važne komponente hrskavice i pomaže tijelu kontrolirati proizvodnju slobodnih radikala koji oštećuju stanice. Započni dan svježim sokom od naranče i tako svojim zglobovima osiguraj dodatnu porciju vitamina C. Vitamin C ne samo da podupire stvaranje kolagena koji pridonosi normalnoj funkciji hrskavice, već i štiti stanice od oksidativnog stresa.
Ručak upotpuni svježom salatom koju začiniš kvalitetnim biljnim uljem i orašastim plodovima. Orasi i bademi puni su nutrijenata, a osim antioksidansa vitamina E, bogati su cinkom, magnezijem, kalcijem i željezom. Osim toga, sadrže puno nezasićenih masti poput omega 3 masnih kiselina. I nisu samo zglobovi sretni zbog toga.
4. Riba umjesto mesa
Govoreći o omega 3 masnim kiselinama: ova vrhunska svojstva također sadrže masnu morsku ribu i posebne mikroalge. Ako se sada pitaš kada je zadnji put na trpezi bila haringe, skuša ili losos, krajnje je vrijeme za riblji obrok. Kako bi se pokrila potreba za omega 3 masnim kiselinama EPA i DHA, Udruga dijetetičara preporučuje 1-2 porcije masne ribe tjedno.
Ako to možeš učiniti, imaš dvostruku korist. Zato što meso (osobito crveno meso) sadrži nezdrave masnoće poput arahidonske kiseline koja potiče upale, što može negativno utjecati na probleme sa zglobovima. Zaključak: jela od lososa i tune dobro se slažu s ajurvedskim začinima poput kurkume i đumbira, za koje su studije pokazale da smanjuju upalu i bol.
5. Opuštanje umjesto depresije
Psiha može igrati veliku ulogu u problemima sa zglobovima. Ako dopustiš da kišno, tmurno vrijeme pokvari raspoloženje, velika je vjerojatnost da će negativan stav dovesti do intenzivnijeg doživljaja boli. Stoga se udobno smjesti uz šalicu čaja i uživaj u dobrim trenucima s prijateljima i obitelji. Poslijepodne provedeno u igricama ili zajednička glazbena večer mogu biti jako zabavni.