Trudnoća oduzima puno snage. Obično je potrebno nekoliko tjedana da se žena oporavi od poroda i navikne na novi život s bebom. Prvih šest do osam tjedana nakon rođenja nazivaju se babinje.
U ovom članku ćemo otkriti što se događa tijekom poroda, koliko traje i koje tegobe mogu biti povezane s njim.
Što su babine?
Takozvane babine odvijaju se u razdoblju od šest do osam tjedana neposredno nakon poroda. U ovoj fazi majka se oporavlja od duhovnih i fizičkih napora trudnoće i poroda. U isto vrijeme, tijekom rodiljnog dopusta, obitelj se prilagođava novom životu s bebom. Ne samo novopečena majka, već i partner mora naučiti kako postupati s novorođenčetom i koje su važne radnje. U tom razdoblju često počinje oporavak tijela nakon trudnoće.
Koliko dugo babine traju može varirati od žene do žene. Bolovi u trbuhu nakon carskog reza mogu trajati nešto dulje nego nakon prirodnog poroda jer ožiljak prvo mora zacijeliti.
Što se događa tijekom babina?
Promjene se događaju na različitim razinama – i fizičkoj i psihičkoj. To uključuje, na primjer:
- Majčino tijelo svladava prilagodbe specifične za trudnoću.
- Odnos s novorođenčetom uspostavlja majka, ali i otac, te ostali članovi obitelji. Često je u prvom planu odnos majke i djeteta.
- Majka emocionalno obrađuje porod.
- Majka i otac se prilagođavaju novom životu s bebom.
Tjelesne promjene tijekom trudnoće: oporavak
Tijekom trudnoće u tijelu se odvijaju mnogi procesi kako bi se tijelo vratilo u “normalno stanje”. Brojne promjene koje su se dogodile tijekom trudnoće i poroda u ovom su razdoblju djelomično poništene. Ne samo da maternica postaje znatno manja tijekom oporavka i vraća se na svoju izvornu veličinu nakon četiri do šest tjedana. I dno zdjelice i trbušni zid vraćaju se u svoj izvorni oblik.
Crijeva se vraćaju u prvobitni položaj najkasnije dva tjedna nakon poroda. Najkasnije dva tjedna nakon poroda unutarnji se vrat maternice ponovno zatvara. Gubitak krvi tijekom poroda ujednačava se nakon nekoliko tjedana. I ravnoteža hormona se mijenja nakon poroda. Rezultat: mlijeko teče tako da možeš dojiti svoju bebu. Osim toga, rana u maternici gdje se odvojila posteljica postupno zacjeljuje. Zbog ovih promjena, vrijeme babina je vrlo važno.
Izgradnja odnosa između roditelja i djece
U prvim tjednima nakon poroda, kao majka, provodiš puno vremena sa svojim djetetom. Ovo je važno, jer jedino tako možeš dobro upoznati svoju bebu i naučiti tumačiti bebin „jezik“. Na taj način postajete osjetljiviji na otkrivanje njezinih potreba. Opskrbom novorođenčeta mlijekom, mijenjanjem pelena i puno maženja zadovoljavate osnovne bebine potrebe. Tako se gradi blizak odnos – najbolja predispozicija za dobar odnos majke i djeteta. Naravno, veliku ulogu ima i otac. To je vrijeme stoga bitno i za izgradnju snažnog odnosa između oca i djeteta. Tako oboje odvojite dovoljno vremena za svoju bebu kako biste mogli izgraditi dobar odnos i zajedno naučiti osnove njege bebe.
Simptomi tijekom trudnoće
Trudnoća i porod ostavljaju tragove na tijelu. To dovodi do raznih problema, koji su obično samo privremeni. Neki se simptomi ne odnose na svaku majku. Javljaju se ili se mogu pojaviti sljedeće tegobe:
- Izljev
- Bol u donjem dijelu trbuha zbog naknadnog poroda
- Bolovi zbog ozljeda uzrokovanih porodom
- Hemoroidi
- Začepljenje
- Gubitak kose
- Valovi i znoj
- Prolazna depresivna stanja
- Post porođajna depresija
Babine: Krvarenje
Važan simptom tijekom poroda je krvarenje. Takozvani “majčinski izljev” (lohije) nastaje jer se nakon poroda posteljica odvojila od maternice i ostavila ondje otvorenu ranu. Ta relativno velika rana odgovorna je za krvarenje.
Iscjedak iz rodnice javlja se nakon prirodnog poroda, ali i nakon planiranog ili neplaniranog carskog reza. Sastoji se od krvi, sluznice maternice i limfne tekućine. Naknadni trudovi zaslužni su za to što se površina rane stalno smanjuje, jer se naknadnim trudovima maternica malo po malo smanjuje, a time i rana. Šest do osam tjedana nakon poroda rana je potpuno zacijeljena. Tada krvarenje prestaje.
Kako izgleda i miriše iscjedak nakon poroda?
Izljev mijenja boju tijekom vremena: Prvo se prepoznaje kao krvavi izljev. Može se pojaviti i zgrušana krv u obliku malih grudica. Tada se boja krvarenja mijenja iz crvene u smećkastu. Nakon toga, izljev postaje svjetliji. U početku je iscjedak iz rodnice još žućkast, a zatim postaje bijel.
Ako primijetiš da vaginalni iscjedak ima neugodan miris, to može biti znak infekcije maternice.
Osobito kada iscjedak ima miris po ribi te je popraćen temperaturom i bolovima, javi se što prije svom ginekologu. Primalja u pratnji također će te redovito ispitivati o izljevu i vašem općem stanju.
Bolovi uslijed naknadnog poroda
Nakon poroda maternica se polako smanjuje, a ne odjednom. To se događa uz pomoć takozvanog naknadnog rada. Svaki put kad osjetiš kontrakciju, maternica se ponovno malo smanji. Osobito dojilje osjećaju bol nakon poroda. Kod mnogih žena koje prvi put rađaju bolovi su blaži. Kod drugog ili trećeg djeteta mogući su jači bolovi.
Nakon nekoliko dana maternica se toliko smanjila da se naknadne kontrakcije postupno smanjuju. Nakon otprilike šest tjedana vraća se na svoju početnu težinu i normalnu veličinu.
Bol uzrokovana rađanjem
Porodne ozljede su normalne. Tako mnoge majke imaju bolove uzrokovane puknućem međice, posjekotinom crijeva, carskim rezom ili malim prorezima na vratu maternice. Tehnika šivanja moderne medicine toliko je napredovala da se bol uglavnom može izbjeći. Međutim, mlada majka ne može u potpunosti izbjeći bolove nakon puknuća međice ili carskog reza.
Hladni oblozi mogu pomoći kod bolova. Ali i posebne masti ili kupka s mlakom vodom i biljnim ekstraktima koji pospješuju zacjeljivanje mogu ublažiti bol. U tom slučaju će primalja svakako preporučiti dobru pripremu. Ako bolovi potraju ili imaš problema s ožiljkom, najbolje je da se obratiš ginekologu za savjet. Važno: Pazi u prvim tjednima nakon poroda kako bi tkivo zaraslo. Osim toga, bolje je izbjegavati fizički napor.
Hemoroidi nakon poroda
Tijekom trudnoće povećava se rizik od razvoja hemoroida. Kako se bebina težina povećava, povećava se i pritisak na krvne žile u anusu. Krvne žile mogu nateći i uzrokovati tipične probleme povezane s hemoroidima. Trudovi tijekom poroda često pogoršavaju situaciju pa mnoge novopečene majke osjećaju žarenje, svrbež ili bol u analnom području. Svijetla krv na toaletnom papiru može biti znak hemoroida.
Masti koje pospješuju zacjeljivanje rana s npr. biljni ekstrakti poput hamamelisa. Također, pozitivan učinak ima i prehrana s puno vlakana jer vlakna čine stolicu mekšom i time stvaraju manji pritisak pri pražnjenju crijeva. U mnogim slučajevima tegobe s vremenom nestaju same od sebe.
Zatvor tijekom poroda
Porod je iza tebe, a probava je poremećena? Patiš od zatvora? Zamorno je, ali relativno normalno u prvim tjednima nakon poroda. Za ovu dilemu najviše su krive hormonalne promjene. Oni uzrokuju da crijeva ne rade tako brzo kao inače. No tome što se novopečena mama manje kreće, a samim time i crijeva, pridonosi tome da su crijeva sporija nego inače. Uostalom, u tom razdoblju i crijeva su zauzeta vraćanjem u prvobitno stanje.
Savjet: Ako je moguće, pij dvije litre vode dnevno i jedi hranu bogatu vlaknima. Uključi u prehranu dosta svježeg voća i povrća, lanenih sjemenki i sušenog voća. Ponovo će se pokrenuti probavu. Osim toga, masaža trbuha može učiniti čuda. Primalja ti sigurno može dati više savjeta o toj temi.
Gubitak kose
Prije poroda si imali gustu kosu, a sada svaki dan u ruci držiš klupko kose? Ne bi se trebala uzrujavati zbog toga. Uglavnom je razlog tome hormonalna promjena nakon poroda. Obično dolazi uz gubitak kose. U tom slučaju najbolje je biti strpljiv i pričekati nekoliko mjeseci. Gubitak kose često prestaje sam od sebe.
Ako kosa i dalje opada nakon nekoliko mjeseci, neka te liječnik pregleda. Iza gubitka kose može se kriti skriveni nedostatak minerala ili željeza. Često se javlja kod žena u trudnoći i nakon poroda i svakako ju treba liječiti.
Naleti vrućine i znojenje
Hormonske promjene nakon poroda mogu dovesti do valunga i uzrokovati da se znojiš više nego inače. Što možeš učiniti? Osim čestih presvlačenja, nažalost ne puno. U slučaju valunga općenito je potrebno pričekati dok se ne uspostavi hormonska ravnoteža. Ako valunzi traju dulje od mjesec dana, obrati se svom liječniku za savjet.
Depresivno raspoloženje
Dugo očekivana beba je konačno stigla i mogla bi samo plakati? Pitaš se kako ovo ide zajedno? Bez brige: vrlo dobro. Jer mnoge novopečene majke plaču prvih dana do dva tjedna nakon poroda. Ti se dani nazivaju “danima plača”, ali su poznati i kao “baby blues”. Počinju oko trećeg dana nakon rođenja i mogu trajati do dva tjedna. Nemoj si zamjeriti ako ni tada ne blistaš kako se očekuje od majke s novorođenčetom. Vaši hormoni trenutno divljaju.
Ako loše raspoloženje potraje duže od dva tjedna, posavjetuj se s primaljom jer se nakon poroda može javiti post porođajna depresija. Iskusni liječnici svakako bi se trebali baviti ovom bolešću.
Babine: Depresija
Otprilike jedna od deset novopečenih majki razvije post porođajnu depresiju. Alarm koji označava: Baby blues traje već duže vrijeme ili se loše raspoloženje primijeti tek nakon što prođu uobičajeni dani plača, oko trećeg mjeseca nakon poroda. Takozvana post porođajna depresija može se javiti unutar 12 mjeseci nakon poroda.
Tipični simptomi su: tuga (do suicidalnih misli), beznađe, nedostatak volje, poremećaj sna, gubitak apetita i težine. Ako primijetiš ove simptome, obrati se svom liječniku.
Babine: Zavoji za izljev
Tijekom poroda mlade majke nose posebne zavoje. To su vrlo gusta veziva koja možeš kupiti u ljekarni. Najbolje ih je nabaviti prije poroda. Bilo bi dobro da su ulošci bez plastike i da mogu disati. Kako bi spriječili razvoj bakterija, zavoje mijenjaj svaka dva do četiri sata.
Babine nakon carskog reza
Kod neplaniranog ili planiranog carskog reza babine traju duže, ali nisu tako intenzivne. Kako bi kirurški ožiljak dobro zarastao, najprije ćeš biti liječena u bolnici. Tamo ćeš ostati četiri do osam dana nakon carskog reza. Prednost: Presvlačenje i ostali poslovi brige o djeci tamo su lakši.
Čak i nakon toga kod kuće, važno je nastaviti brinuti o sebi. U brizi o djetetu neka ti pomogne partner, baka, djed ili prijatelji. Oko četiri tjedna nakon carskog reza, ožiljak možeš tretirati kremom. Neka te ljekarna posavjetuje o tome.
Kada se mogu ponovno baviti sportom nakon poroda?
Općenito, bavljenje sportom nakon poroda preporuča se tek nakon završetka postnatalnog oporavka. Dalje, prikladan bi bio neki sport koji štiti dno zdjelice do ponovnog opterećenja. U idealnom slučaju, tada možeš nastaviti sa sportom koji ti je donosio radost i prije trudnoće. Sportovi izdržljivosti kao što su hodanje, plivanje ili vožnja bicikla sigurni su za početak, kao i satovi joge.
Sa zahtjevnijim sportovima poput trčanja, borilačkih vještina ili tenisa, prema riječima stručnjaka, možeš ponovno krenuti najranije četiri mjeseca nakon poroda.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) savjetuje zdravim osobama da vježbaju 150 do 300 minuta tjedno, a žene se toga mogu držati nakon oporavka. Osim toga, bilo bi važno obratiti pozornost na redovito kretanje u svakodnevnom životu. Svakodnevna šetnja s bebom na svježem zraku, korištenje bicikla umjesto automobila ili korištenje stepenica – koliko god dizalo u toj situaciji bilo privlačno.
Za carski rez stručnjaci savjetuju pričekati do šest tjedana prije početka bavljenja sportom. Zato što je potrebno toliko dugo da ožiljak zacijeli. Nakon carskog reza počni polako vježbati i odmah prestani ako osjetiš bol.
Pet najboljih savjeta za razdoblje nakon poroda
Odmaraj se. Prvih 10-14 dana nakon poroda poželjno je kretati se s bebom samo između kreveta i kauča. Iako se osjećaš dobro ili možda čak kao da bi mogla podići drvo – daj sebi i svom tijelu malo vremena da se oporavi.
Grickalice. Babine su vrijeme “upoznavanja novog sebe”. Pritom su bebine potrebe na prvom mjestu, a osobne se često zanemaruju. Toliko novih mama zaboravi dovoljno jesti i piti. Sada je važno – pogotovo kada dojiš – uvijek imati spremne međuobroke: bademe, orašaste plodove, energetske kuglice, granole, banane, jabuke itd.
Prihvati pomoć. Nemoj se ustručavati prihvatiti pomoć i podršku obitelji i prijatelja. Ponekad je to jednostavno lijep zadatak za nove bake, djedove, tete, ujake, prijatelje uključiti se u nove životne okolnosti. Svatko tko dolazi u posjet svakako bi trebao ponijeti nešto za jelo ili čak uzeti hrpu rublja. Imaš važnijeg posla.
Koordinirajte posjete. Posjeti nakon poroda i kod (ranih) babica često su naporni. U najboljem slučaju, ovu temu treba unaprijed dogovoriti: tko smije doći (djed i baka, najbolja prijateljica, kumovi itd.) i koliko će trajati posjet. Donosi li posjet nešto za jelo? Idealno bi bilo da novopečena mama ne stoji u kuhinji i kuha kavu ili peče kolač, na kraju krajeva, one dolaze samo upoznati novog člana obitelji.
Uživati. Željeli bismo bebu što prije pokazati cijelom svijetu, ponosno gurati kolica kroz pola grada, odjednom moramo ići u salon namještaja… Prvi tjedan s bebom uglavnom brzo prođe. Uživaj u tom vremenu što je više moguće. Bez posjeta salonu namještaja, bez gradske vreve i, ako je moguće, bez beskrajnih popisa obaveza. Uglavnom, 95% svega može pričekati nakon babice.