Sadržaj

Artroza: uzroci, simptomi i liječenje

Izvodimo tisuće pokreta svaki dan, često toga nismo ni svjesni. Ali iznenada zglobovi štrajkaju. Boli koljeno pri spuštanju niz stepenice, bole prsti pri dohvaćanju boce s vodom. Razlog tome mogu biti znakovi istrošenosti zglobne hrskavice, što ortoped na kraju dijagnosticira kao osteoartritis. Ali kada se rano otkrije, mnogo se može učiniti da se uspori napredovanje.

Kao fleksibilna veza između dviju kostiju, kosti nam omogućuju kretanje, a ujedno i stabilnost. Hrskavica, koja se nalazi između dvije kosti kao amortizer, osigurava ravnomjernu raspodjelu opterećenja i nesmetano kretanje. Istrošenost ili ozljeda mogu uzrokovati nepopravljivo oštećenje hrskavice, a kao rezultat toga mogu biti pogođene i zglobne kosti. Ovaj proces nošenja medicinski se naziva osteoartritis.

Jedna bolest, različiti uzroci

Trošenje uzrokovano starenjem smatra se jednim od glavnih uzroka osteoartritisa. Prema studiji Robert-Koh-Instituta o zdravlju odraslih u Njemačkoj, od 50. godine života 40% žena i gotovo trećina muškaraca pati od artroze. Ali i mlađe ljude sve više pogađaju neizlječive bolesti zglobova.

Prije svega, nedostatak kretanja i višak kilograma najviše pogađaju zglobove. Osim toga, nastanak artroze mogu potaknuti pogrešna opterećenja tijekom rada ili sportskih aktivnosti, metaboličke bolesti (npr. giht, reumatizam, dijabetes tipa 2) i ozljede. Već se neko vrijeme raspravlja o genetskim uzrocima.

Prvi simptomi osteoartritisa

Osteoartritis često prolazi nezapaženo dugo vremena. Mnogi pacijenti odlaze liječniku tek kada se patnja poveća i nelagoda pogorša. Bol je glavni simptom osteoartritisa. U početku, oboljeli osjećaju bolove tijekom jakih, snažnih ili dugotrajnih opterećenja zglobova (tzv. bol izazvana težinom) ili nakon dugotrajnog sjedenja ili ležanja (tzv. početna bol).

Kasnije, kao trajni bolovi – čak iu mirovanju – značajno smanjuju kvalitetu života oboljelih. Neki također primjećuju pucketanje ili grebanje zglobova pri kretanju ili primjećuju pojačano zagrijavanje zglobova. Ako je hrskavica potpuno istrošena, zglob može biti potpuno blokiran.

Koji su zglobovi zahvaćeni?

U osnovi, artroza može zahvatiti bilo koji zglob. Međutim, zglobovi koji su najčešće pogođeni oštećenjem hrskavice su zbog toga što su jako opterećeni i moraju podnijeti velika opterećenja. Osim toga, zglobovi ramena, gležnja i nožnih prstiju također su podložni trošenju. Primjerice, osteoartritis palca, sve se češće viđa kod pretjeranih korisnika pametnih telefona. “palac mobitela”.

Redovitim vježbanjem izađite iz začaranog kruga

Oni koji pate od boli nastoje zaštititi zahvaćeni zglob. Čuvanje, s druge strane, može dovesti do nepravilnog opterećenja ostalih zglobova i napetosti mišića. Također, pri nedostatku kretanja izlučuje se manje zglobne (sinovijalne) tekućine, a posljedično se smanjuje opskrbljenost hrskavice hranjivim tvarima. Pacijenti s artritisom stoga trebaju uključiti lagane pokrete u svoju dnevnu rutinu kako bi održali pokretljivost zglobova.

Sportovi poput plivanja ili vožnje bicikla pogodni su za raspodjelu sinovijalne tekućine po hrskavici i na taj način će se održati transport hranjivih tvari, što je iznimno važno za funkciju hrskavice. Umjereni, ciljani trening snage također pomaže u jačanju mišića i stabilizaciji zglobova. Manja tjelesna aktivnost također je od velike važnosti. Pa zašto ne bi osobno posjetili kolegu iz susjednog ureda umjesto da ga nazovete?

Liječenje osteoartritisa – koje su mogućnosti?

Oštećenje hrskavice ne može se poništiti. Liječenje artroze stoga ima za cilj ublažiti simptome i usporiti napredovanje degenerativnih promjena zglobova. Kako bi se trošenje zglobova što prije zaustavilo, važno je ne čekati predugo, već pri prvoj sumnji posjetiti liječnika. Samo liječnik može postaviti točnu dijagnozu i propisati odgovarajuću terapiju. Izbor mogućnosti liječenja je raznolik i ovisi o tome koji je zglob zahvaćen i koliko su jaka istrošenost i bol.

U osnovi se razlikuje konzervativno i operativno liječenje. U okviru konzervativne terapije svrha je ne samo ublažavanje boli, već i jačanje mišićne snage i koordinacije, kako bi zglobovi ponovno postali pokretljiviji i kompenzirali pogrešna opterećenja. Osim uložaka, ortotika i štaka, u terapiji se koristi i zdravstvena gimnastika, fizikalna terapija i lijekovi protiv bolova. Također, gubitak težine igra važnu ulogu kod pacijenata s prekomjernom tjelesnom težinom.

Operativnom terapijom mogu se ispraviti nepravilni položaji i stabilizirati zglobovi. U nekim slučajevima, oštećena hrskavica se može zamijeniti. Ako je bol nepodnošljiva smanjiti bez druge terapije za artrozu, moguća je endoprostetska zamjena zgloba, pri čemu se oštećeni zglob zamijeni umjetnim zglobom.

Za uspjeh terapije potrebno je aktivno sudjelovanje

Kako bismo uopće spriječili zamjenu zgloba, obično postoji mnogo toga što sami možemo učiniti u vezi s osteoartritisom. Uz redovitu tjelovježbu važna je i uravnotežena prehrana. Cilj je smanjiti eventualni višak kilograma i suzbiti upalne procese te opskrbiti zglobove važnim nutrijentima. Stoga umjesto tosta s marmeladom, započni dan domaćim müslijem od bobičastog voća i neka te trend pripreme hrane inspirira za pripremu obroka i rad! Kuhati za sebe uvijek je isplativije, pogotovo ako jedeš manje mesa, a više sezonskih namirnica i koristiš što više biljnih namirnica.

Slični članci

Razgovarali smo s dr. Anom Todorović, specijalisticom ortopedske kirurgije i traumatologije zašto se javlja osteoartritis i tendinitis. ... >
Osteoporoza je bolest koja uzrokuje smanjenje koštane mase i poremećaj mikroarhitekture kostiju što ih čini podložnim prijelomima. ... >

Orthomol Newsletter

Svakih 6 sedmica šaljemo ti pažljivo istražene vijesti na teme vezane za tvoje zdravlje! Napomene o zaštiti podataka sam pročitao/la.

    Želim više znati o:

Koje hranjive tvari jačaju zglobove?

Kosti i zglobovi

Koje hranljive materije su potrebne tvojim tetivama? Što možete doprinjeti prehranom?