Mnogima od nas puca glava kad čujemo riječ trening snage, ni nama nije bilo drugačije u početku. Uz trening snage i izgradnju mišića najčešće povezujemo napuhane bodybuildere koji pršte mišićima i čiji su bicepsi veliki poput naših bedara. Kao rezultat toga, većina (osobito žena) radi treninge izdržljivosti umjesto treninga snage. No trening snage zapravo je puno bolji za naše tijelo nego što mislite. Jaka i zdrava muskulatura ima mnoge prednosti.
Zašto radim trening snage?
Prije nego što mi prođu misli poput “Ne želim izgledati kao Arnold Schwarzenegger ili “The Rock””, mogu te umiriti. Osim ako ne treniraš pet do šest sati dnevno i konzumiraš ogromne količine koordinirane hrane za izgradnju mišića bez iznimke (uglavnom riža, piletina i grah ili brokula), nećeš se približiti Arnoldu. Briga da ćeš završiti s napumpanim i većim bicepsima od partnera potpuno je neutemeljena.
Važno se dobro spremiti za trening snage. Ako prethodno postoji nesigurnost, osjetiš nešto čudno tijekom treninga snage ili čak osjetiš bol, odmah posjeti liječnika. Ovdje je svakako bolje spriječiti nego liječiti – iako u početku može biti pomalo dosadno.
Sada kada smo to raščistili, želimo ti pokazati 3 glavna razloga zašto treba raditi trening snage:
1. Trening snage pokreće sagorijevanje masti
Tijekom i nakon treninga snage tijelo troši puno energije. Budući da se mišići ne samo opskrbljuju energijom tijekom rada, već se i regeneriraju nakon treninga snage, ukupni promet kalorija je veći. Primjenjuje se sljedeće: Što je veći udio mišića, to se troši više energije i masti.
2. Bolje držanje kroz trening snage
Kroz trening snage i povezanu izgradnju mišića, leđa se ispravljaju. To dovodi do boljeg držanja, što može spriječiti daljnje bolesti (bol u vratu, itd.). Naravno, trebaš obratiti pozornost na plan treninga, koji uključuje cijelo tijelo, a posebno velike mišićne skupine.
Ako poistovjećuješ trening snage samo s vježbama za biceps, onda to ne donosi željeni učinak. Mišići drže naše tijelo zajedno i doprinose stabilnosti i fizičkom zdravlju.
3. Trening snage kao izvor mladosti
Primjećuješ li ikada da sportaši izgledaju okretniji i manje krhki u starosti? U starijoj dobi tijelo nam zahvaljuje ako redovito vježbamo mišiće i tako barem dok je moguće izbjegavamo neke nedostatke vezane uz dob, poput slabih leđa ili opće slabosti. Sviđa nam se ideja da budemo fit i živahni u starosti.
Na što treba obratiti pozornost kod treninga snage?
Frekvencija
Za idealan trening i izgradnju svih mišićnih skupina, trebali bi vježbati snagu najmanje tri puta tjedno po sat vremena. To zvuči kao puno na prvu, ali ako odbaciš dugi kardio u korist treninga snage, to uopće nije neka tjelovježba u usporedbi s onim što većina već radi.
Na kraju, uvijek je stvar izbora: hoću li radije pogledati dvije epizode omiljene serije ili trenirati i učiniti nešto dobro za svoje tijelo i duh. Ne želimo stajati ovdje s podignutim kažiprstom i govoriti ti da odmah ustaneš. Mi samo kažemo da moraš aktivno odlučivati za svoje tijelo i zdravlje, nitko to ne može umjesto tebe. Najlakše je kada imaš partnera za trening pa se međusobno motivirate.
Osim toga, možemo vam obećati: kad jednom počnete, vrijeme treninga brzo prođe i nakon toga možete malo pogledati TV za “opuštanje” ili kao nagradu – ali onda se osjećate jako dobro, pokušajte.
Zagrijavanje
Prije svakog treninga potrebno je dovoljno zagrijati mišićnu skupinu. Dovedi svoje tijelo na radnu temperaturu, probudi uspavane dijelove tijela i mišiće prije nego što kreneš punom parom. Pripremi svoje tijelo (i svoj duh) za nadolazeće opterećenje.
Strpljenje
Kako se ne možemo odjednom udebljati kada pojedemo tanjur tjestenine (ili čokoladicu), ne možemo očekivati veliki napredak nakon jednog treninga. Ovdje je potrebno strpljenje, ali se isplati. Oni koji ga se drže, vidjet će prve rezultate za nekoliko tjedana.
Motivacija će odmah porasti, a vidjet ćeš što je još moguće postići.
Utezi
Klasična početnička pogreška je korištenje utega. Dok žene obično uzimaju prelagane utege, muškarci se preopterećuju. S prelaganim utezima naši mišići ne rade punim kapacitetom i napredak nije vidljiv. Suprotno tome, prevelika težina uzrokuje nepravilnu izvedbu i time povećava rizik od ozljeda.
Osim toga, ima smisla pronaći optimalnu razinu. Ako postoji nesigurnost, osjećaš se čudno ili zbunjeno dok izvodiš vježbu, onda svakako prvo pitaj trenera koji to razumije.
Puno proteina
Postoje mnoge vrste aplikacija za praćenje prehrane dostupnih na mreži i u trgovinama aplikacija koje možeš koristiti za provjeru i praćenje unosa kalorija i hranjivih tvari. Recepti i savjeti o prehrani često su na vrhu. Iznenadit ćeš se što možeš naučiti o svojoj prehrani. Obrati pozornost na uravnoteženu i zdravu prehranu. Tvoji mišići i tijelo će se radovati.
Pauze za odmor
Tijekom treninga mišići ne rastu jer postoji samo stimulacija. Što se mišić više koristi, on postaje jači i počinje rasti nakon treninga. Tijekom odmora mišići se odmaraju i razvijaju. Idealno je pričekati 24-48 sati da se tijelo odmori.
U svakom slučaju, nemoj odustati. Trening snage nije samo dobar za nas, već nam nudi i bolju kvalitetu života. Želimo ti puno uspjeha. Možeš ti to!