„Neka pada snijeg!“ Kako svi volimo to doba godine kada je vani stvarno hladno i možemo se opustiti u svom domu. Iako nam kombinirani osjećaj ugode veseli srce, “hladnoća” jako isušuje kosu. Velike temperaturne razlike između vanjskog i unutarnjeg utječu na našu kosu. Osim toga, topao i suh zrak od grijanja ne utječe samo na kožu već i na kosu.
U nekim slučajevima, vlasište ima tendenciju da postane vrlo suho i na kraju može dovesti do neugodnog svrbeža. Osim toga, zimski dodaci poput toplih kapa ili visoko vezanih šalova mogu dodatno opteretiti i oštetiti kosu, pa je čak učiniti neposlušnom. Kako promjena između mokrog, hladnog, suhog i toplog ne bi previše utjecala na kosu i kako bi ostala sjajna i lijepa, ovdje možeš pronaći vrijedne savjete za njegu. Umjesto zimske oštećene kose, sada kažemo: “Neka pada snijeg!”
Proizvodi za njegu kose i njihova primjena: Šampon, regenerator i ostali proizvodi
Primjećuješ li da je kosa zimi suha? Razmazi je dodatnom njegom. Koristi hidratantne šampone koji sadrže blage tvari. Osim toga, bolje je prati mlakom vodom i koristiti male količine šampona. Šampon možeš nanijeti dvaput zaredom kako bi stvarno oslobodili kosu od svih čestica prljavštine i drugih ostataka.
Što se tiče pranja kose: Znaš li da je za njegu glave dovoljan šampon? Najčešće vrhove nije potrebno tretirati tako intenzivno – to je tajni savjet profesionalaca. Općenito govoreći: kosu ne treba prati prečesto, u najboljem slučaju jednom ili dva puta tjedno.
Međutim, tvoj tip i duljina kose određuju individualnu učestalost. Ako prerijetko ili prečesto pereš kosu, to može utjecati na strukturu i kvalitetu kose. Za jaku kosu možeš koristiti i bogate regeneratore i tretmane.
Sve samo ne prisilno: brižno oblikovanje kose je od bitne važnosti
Kovrče, neposlušna kosa i ispucali vrhovi nisu ti strani u zimskim danima? Osobito zimi kosu treba potpuno osušiti fenom i ne izlaziti iz kuće s mokrom kosom jer to potiče pucanje kose. Čak ni stavljanje kape na brzinu na putu do pekare nije opcija. Naša je kosa, kada je mokra, puno osjetljivija i lako puca. Trebali bi ostaviti nekoliko dodatnih minuta za feniranje kako ne bi sušili na najjačoj postavci. Koristi sušilo za kosu na niskoj ili srednjoj temperaturi. Uvijek koristi zaštitu od topline i pazi da imaš najmanje 15 cm udaljenosti od glave.
Za normalnu, oštećenu ili suhu kosu, hranjivo ulje za kosu poput kokosovog ili maslinovog može dati glavi više svježine i sjaja. Prednost takvih ulja: mogu pospješiti elastičnost vlasišta i pomoći u izbjegavanju neželjenog lomljenja kose. Osobito ljubiteljice toplih zimskih dodataka ponekad bi trebale koristiti hranjiva ulja, jer trenje materijala kose dovodi do elektriciteta u kosi, lomljenja kose i oštećenja.
Neki ljubitelji ljepote također se kunu u svilene jastučnice za koje se kaže da imaju hidratantni učinak na kožu i kosu. No bez obzira na to želiš li slijediti taj trend ili ne, činjenica je: prikladna odjeća tijekom zime prije svega može zaštititi kosu i podržati njezinu ljepotu. Tijekom dana svakodnevne brze frizure mogu smanjiti neželjene učinke trenja. Na primjer, zaveži labave pletenice ili uvrni kosu u punđu – i za kratko vrijeme svakodnevna frizura neće biti samo njegovana nego i moderna.
Kao što vidiš, uz pravilnu njegu i savjete za oblikovanje, kosu možeš istaknuti tijekom zime. I najbolje za kraj: savjeti za ljepotu kose mogu u trenu postati zimski ritual. Pa kako bi bilo da uzmeš mali predah i posvetiš se novim ritualima? Primjerice, priušti si ugodnu pjenušavu kupku, upali nekoliko aromatičnih svijeća, nanesi hranjivi tretman za kosu i pusti da se tijekom kupanja upije u kosu – dodaj masku za lice i kućni spa trenutak je gotov. Tako možeš idealno kombinirati ugodan tretman ljepote i osobnu njegu, te istovremeno uživati u lijepom zimskom danu.