Sadržaj

Tetive – struktura i funkcija jednostavno objašnjene

Tetive (lat. tendo) predstavljaju vezu između mišića i kostiju. Omogućuju nam kretanje, poput struna na marioneti, prenoseći snagu mišića na kosti. Istodobno mogu izdržati nevjerojatna vlačna opterećenja do jedne tone po četvornom centimetru. No iako zvuči kao da su tetive neuništive, one su izložene povećanom riziku od ozljeda, upala i oštećenja uslijed prekomjerne upotrebe.

Kako su građene tetive?

Tetive se sastoje od stabilnih kolagenih vlakana, kolagenog vezivnog tkiva. Kolagena vlakna su međusobno povezana i okružena zaštitnom kožom tetiva (Peritendineum). To omogućuje tetivama da glatko klize preko kostiju. Osim toga, neke su tetive okružene tetivnim ovojnicama na više ili manje produženim udaljenostima. Oni štite tetive i služe kao kanal za vođenje, na pr. na zapešću i na stopalima.

Tetive sadrže vrlo malo krvnih žila, pa je njihov metabolizam spor. U usporedbi s kostima i mišićima, tetive se teže obnavljaju i zacjeljuju samo uz napor nakon ozljede. Najjača i najpoznatija tetiva u ljudskom tijelu je Ahilova tetiva. Povezuje muskulaturu potkoljenice s petnom kosti i omogućuje nam da stojimo na prstima ili se snažno odgurnemo pri trčanju i skakanju.

Bez tetiva koljena nema trbušnjaka

U anatomiji se razlikuju različite vrste tetiva: Početne tetive su na pr. tješnje su pričvršćene na sredini tijela i na manje pokretljivim dijelovima kostura, dok pristupne tetive koje izlaze iz istog mišića leže dalje od trupa. Osim toga, postoje srednje tetive i ravne tetivne ploče (aponeuroze). Međutetive nemaju dodira s kostima, već povezuju nekoliko mišića.

Pritom idu okomito na smjer mišićnih vlakana i dijele ih na segmente. I rektus abdominis mišić je podijeljen s nekoliko međutetiva, što znači da bez tetiva ne bi bile moguće poznate ploče. Tetivne ploče sastoje se od više slojeva kolagenih vlakana koja se preklapaju i povezuju više mišića istovremeno. Također, koriste se ne samo za prijenos snage, već i za stabilizaciju i npr. podupiru krvne žile. Aponeuroze se mogu naći na primjer na dlanu, u zglobu koljena, svodovima stopala ili u nepcu.

Pretjerano korištenje i habanje oštećuju tetive

Ako su tetive preopterećene, može doći do iritacije i upale tetiva, što se očituje smanjenom pokretljivošću, bolovima pri naporu i oticanjem. I ovojnice tetiva često ispadnu iste. Dugi rad za računalom, primjerice, često dovodi do upale tetivne ovojnice (tendovaginitisa) u zglobu, takozvane mišje ruke. Ali i često lupkanje po telefonu, dugotrajno vježbanje glazbenog instrumenta, monotoni ručni rad ili monotoni pokreti tijekom sporta (npr. tenisa i golfa) mogu dovesti do velikog opterećenja tetiva.

Posebno su pogođene tetive u području ramena, lakta i zgloba. Ako se nadražene tetive ne oslobode, prijeti začarani krug, jer upala zbog smanjene sposobnosti regeneracije tetiva vrlo brzo može postati kronična.

Kroz upalu se često mijenjaju površina tetiva i ovojnica tetiva, zbog čega dolazi do osjetnog i čujnog “krckanja” pri kretanju. Osim toga, može doći do nodularnog zadebljanja tetive, tako da više ne može slobodno klizati, a fleksija i ekstenzija uda je ograničena. To je, primjerice, slučaj kod “savijenog prsta”, upale tetivne ovojnice tetive prsta.

Stoga prve simptome upale tetivne ovojnice ne shvaćaj olako, već se u slučaju tegoba brzo posavjetuješ s liječnikom. To je jedini način za brzu dijagnozu i liječenje.

Prvo pucanje, pa ništa više

Osim stalnim preopterećenjima, tetive oštećuju i trzaji i brzi pokreti. Ako je opterećenje preveliko, tetiva može puknuti. U sportovima kao što su nogomet, rukomet ili tenis, Ahilova tetiva je posebno ugrožena. Glasno pucketanje poput biča najavljuje pucanje naše najdeblje tetive. Javljaju se otok i bol. Tada je važno strpljenje, jer regeneracija traje određeno vrijeme.

Potpuno funkcionalne Ahilove tetive rijetko pucaju. Najčešće je tkivo već ranije oštećeno. Razni lijekovi, kronična nepravilna i prekomjerna opterećenja, nedostatak kretanja, metabolički poremećaji (npr. dijabetes melitus), slabost vezivnog tkiva ili istrošenost zbog starosti mogu s vremenom oslabiti tetivu.

Pazi dobro na svoje tetive! Posturalne promjene, redoviti odmori, potporni zavoji i ergonomski alati mogu spriječiti iritaciju tetive. I…kreni! Redovita tjelesna aktivnost ne samo da jača mišiće, već i trenira tetive. Ali ne zaboravi prije toga dobro se zagrijati.

Slični članci

Razgovarali smo s dr. Anom Todorović, specijalisticom ortopedske kirurgije i traumatologije zašto se javlja osteoartritis i tendinitis. ... >
Osteoporoza je bolest koja uzrokuje smanjenje koštane mase i poremećaj mikroarhitekture kostiju što ih čini podložnim prijelomima. ... >

Orthomol Newsletter

Svakih 6 sedmica šaljemo ti pažljivo istražene vijesti na teme vezane za tvoje zdravlje! Napomene o zaštiti podataka sam pročitao/la.

    Želim više znati o:

Koje hranjive tvari jačaju zglobove?

Kosti i zglobovi

Koje hranljive materije su potrebne tvojim tetivama? Što možete doprinjeti prehranom?