Osjećaš se loše, umorno, nemaš energije ni motivacije za svladavanje svakodnevnih obaveza? Razlog tome nalazi se u tvojim crijevima. Naime, o crijevnoj flori ovisi mnogo toga. Između ostalog i kako se osjećaš, koliko imaš energije i koliko je snažan tvoj imunitet. Ne kaže se uzalud da su crijeva organ značajan za imunitet.
Crijevnu floru čine dobre ili korisne, i loše ili patogene bakterije. Za održavanje zdrave crijevne flore, u prvom redu je važno imati dobar omjer između loših i dobrih bakterija u tijelu, odnosno da su dobre bakterije uvijek u prednosti. Do većeg broja dobrih bakterija mogu ti pomoći probiotici, a u još boljem slučaju oni probiotici kojima su dodani i prebiotici.
Zbog modernog načina života, brze hrane, stresa, vrlo brzo mogu loše bakterije preuzeti nadzor i zavladati u tvojim crijevima. Povišena tjelesna temperature, razne bolesti, terapija antibioticima i drugim lijekovima, stres te promjene u prehrani mogu narušiti ravnotežu crijevne mikroflore. To možeš primjetiti kad te počne mučiti nadutost, vjetrovi, zatvor i pad imuniteta.
Pozitivan učinak uzimanja probiotika osim na održavanje zdrave mikroflore probavnog sustava vidi se i na jačanju imunološkog sustava, smanjenju razine kolesterola u krvi, reguliranju probave.
Koliko brzo probiotici počinju djelovati?
Na neke osobe probiotici počinju djelovati već nakon par dana. U svakom slučaju preporučuje se uzimanje barem 2 mjeseca jer je toliko vremena potrebno da dobre bakterije nadvladaju loše i stvore ravnotežu u crijevima.
Piješ li antibiotike?
Svakim liječenjem antibiticima, drastično se naruši bakterijska ravnoteža između dobrih i loših bakterija u tvojim crijevima. To uzrokuje najčešće probavne smetnje i pad imuniteta. Crijevnoj flori je potrebno čak 6 mjeseci nakon kure antibiotika da se ponovno obnovi.
Što su prebiotici?
To su vlakna – hrana za probitske bakterije, koja stvara ugodnu okolinu za rast i razmnožavanje dobrih bakterija u crijevima. Prebiotici ne utječu samo na dobre bakterije koje tvoje crijevo već sadrži, već i na probiotike koje u tijelo dodatno unosimo.
Probiotici pospješuju peristaltiku crijeva, skraćuju vrijeme prolaska hrane kroz probavni trakt te povećavaju bioraspoloživot minerala, osobito kalcija i magnezija.
Kada uzimati probiotik?
Dobro bi bilo probitike uzimati zajedno s hranom jer se hrana pobrine da što brže stignu na mjesto gdje su najpotrebniji, a to je tanko crijevo.
Koje probiotike uzeti?
Kvalitetni probiotici moraju sadržavati pored probiotskih bakterija i hranu za njih tj. prebiotike. Prebiotici potiču rast i razmnožavanje korisnih bakterija i nužni su za njihovo učinkovito djelovanje. Dobro bi bilo uzimati probiotike koji se uzimaju zaštićeni posebnom kapsulom koja im omogućava da se aktiviraju tek nakon što dođu u crijeva. Zbog toga djeluju točno tamo gdje su najpotrebniji. Uzimanje sinbiotika – ujedinjenje probiotika i prebiotika, dokazano povoljno utječu kod narušene ravnoteže crijevne flore, ali i preventivno uzimanje pozitivno utječe na cjelokupno zdravlje organizma.