Tijekom trudnoće tijelo se mijenja. Prilagođava se novoj situaciji u kojoj dijete raste. Navedimo samo nekoliko primjera: povećava se volumen krvi, tetive i ligamenti postaju mekši, a razina hormona varira. Trudnice se suočavaju s brojnim promjenama i izazovima te često imaju tipične tegobe tijekom trudnoće. Ali svaka žena drugačije reagira na ove tegobe. U prvim tjednima neke trudnice stalno povraćaju, druge osjećaju samo malu mučninu, ali se moraju boriti protiv zadržavanja vode. Prikupili smo najčešće tegobe tijekom trudnoće za koje će vam primalja Jasmin Kraftzig dati vrijedne savjete i pomoć.
Mučnina i povraćanje
Sigurno se svaka žena susrela s pitanjem: “Jeste li trudni?”, Kada se žalila na mučninu. Ta brza, nemarno izgovorena rečenica uglavnom nije istinita, ali ipak ima dosta istine. Postoje žene koje jednostavno postanu sumnjičave i rade test na trudnoću kada ujutro imaju čudan osjećaj u trbuhu ili moraju povraćati. Većina trudnica bori se s mučninama, koje se mogu manifestirati na potpuno različite načine. Iz blage jutarnje mučnine do rijetkih slučajeva izrazitog povraćanja. Tada bi boravak u bolnici mogao biti čak i neophodan, jer tijelo gubi previše tekućine i hranjivih tvari. Uzrok opće mučnine, pretpostavljaju stručnjaci, je visoka razina HCG hormona, koja naglo raste početkom trudnoće.
Savjeti za mučninu i povraćanje u trudnoći:
- Umjeren porast i pad šećera u krvi ima smisla. Previše ekstremne promjene mogu povećati mučninu. Zato savjetujem prelazak na proizvode od cjelovitih žitarica i umjerenu konzumaciju industrijskog šećera kao i prerađene hrane.
- Rasporedi manje obroke tijekom dana i, ako je moguće, pojedi nešto malo prije ustajanja.
- Svježe pripremljena voda s đumbirom ili limunom, često čaj od mente, može pomoći protiv mučnine.
- Neka ti liječnik ili primalja provjeri razinu vitamina D, B6 i B12 u krvi, kao i vrijednost feritina za pohranu željeza.
- Akupresura ili akupunktura mogu pomoći. Ovdje ima smisla početi na vrijeme i ne čekati nekoliko tjedana.
- Svakako je poželjno odmah na početku trudnoće stupiti u kontakt s primaljom, koja tada eventualno može započeti liječenje akupunkturom.
- Ako nema poboljšanja, primalja može propisati lijekove.
- Postoji još jedna dobra vijest: mučnine obično prestaju same od sebe nakon trećeg mjeseca.
Umor
Mnoge se trudnice osjećaju umorno, osobito u prva tri mjeseca. Bez imalo energije vuku se kroz svakodnevni posao. Mnoge žene u prvim mjesecima trudnoće o tome ne pričaju i teško skrivaju umor. Vjeruje se da je umor između ostalog posljedica hormonalnih promjena, ubrzanog otkucaja srca i povećanog volumena krvi. Ali nedostatak željeza također može uzrokovati umor.
Savjeti za umor tijekom trudnoće:
- I u slučaju umora savjetuje se raznolika prehrana s puno povrća i voća, kao i dovoljno proizvoda od cjelovitih žitarica. Voće nemoj prečesto konzumirati putem gotovih shakeova iz supermarketa, jer se tada razina šećera značajno povećava. To dovodi do porasta šećera u krvi, koji brzo ponovno pada i tako može uzrokovati još veći umor.
- Preporuča se provjera krvne slike, uključujući vitamine D, B6 i B12, hemoglobin i feritin.
- Šetnje na svježem zraku mogu ublažiti umor, a joga tijekom trudnoće uz meditaciju može pomoći u poboljšanju kvalitete sna.
Zadržavanje vode
“Zadržavanje vode je prilično neugodno, ali općenito nije razlog za brigu”, kaže primalja Jasmin Krafcig. Može se pojaviti na nogama, ali i na rukama ili licu. Osim toga, može se javiti bilo kada u trudnoći – što se prije pojavi, to je prije potrebno kontrolirati.
Savjeti za zadržavanje vode tijekom trudnoće:
- Nastavi piti puno tekućine.
- Češće podiži noge i nemoj previše stajati i sjediti.
- Važan je “dobar” omjer proteina i hrane. Moja klasična preporuka je: Krumpir s mladim sirom pomiješan s dosta vlasca i peršina.
- Neka liječnik prepiše potporne čarape.
- Plivanje može donijeti olakšanje.
- Primalja često može uspješno primijeniti akupunkturu za edeme. Najbolji rezultati se postižu primjenom na manjim površinama.
Bol u leđima
Mnoge se trudnice također bore s bolovima u leđima, osobito u zadnjim fazama trudnoće. Zbog povećanja tjelesne težine djeteta, mišići i tetive su jako napregnuti i mnoge trudnice razvijaju “pačji hod”. To često stvara šupljinu u leđima, što može dovesti do bolne napetosti. Ako ste prije trudnoće imali problema s leđima, oni bi se sada mogli pojačati.
Savjeti za bolove u leđima tijekom trudnoće:
- Kako bi spriječili bolove u leđima, trudnicama na početku trudnoće preporučamo prikladnu vrstu sporta poput vodene gimnastike ili joge. Možete čak nastaviti s laganim treningom za izgradnju mišića (ovdje se preporuča konzultacija s primaljom ili liječnikom ako je moguće).
- S rastućim trbuhom potporni pojas također može biti vrlo udoban. U tom smislu najbolje je pitati nadležnu primalju.
- Također, akupunktura i/ili taping pomažu mnogim trudnicama s akutnim tegobama.
- Fizioterapija može pomoći kod akutne boli u leđima, osobito manualna terapija i fascialni tretman. U određenom slučaju osteopatija ima smisla.
Žgaravica
Rast djeteta u maternici stvara sve veći pritisak na želudac buduće majke. Posljedica: Kiselina iz želuca može doći do jednjaka, što je vrlo neugodno i može izazvati žgaravicu. Čak i savijanje prema naprijed može izazvati žgaravicu.
Savjeti za žgaravicu tijekom trudnoće:
- Žgaravica se može dobro liječiti akupunkturom.
- Neke primalje također imaju dobra iskustva s korištenjem ljekovite gline.
- Uostalom, izbjegavanje šećera i masti često pomaže.
- U slučaju akutne žgaravice piti mlijeko.