Pronađi najbliže prodajno mjesto

Sadržaj

Ojačajte dječji imunološki sustav: Najbolji savjeti za jačanje imuniteta

Nos curi, grlo je promuklo, a obrazi gore – od škole danas kao da nema ništa. I očekivana nogometna utakmica u subotu. Za djecu je normalno šest do osam zaraznih bolesti godišnje. Kod male djece često ima i dvanaest temperaturnih infekcija. Ova povećana osjetljivost na infekcije kod djece posljedica je činjenice da specifični imunološki sustav još nije u potpunosti razvijen. To može učiniti užurbanu obiteljsku rutinu prilično krutom. Bolesti i infekcije kod djece ne mogu se spriječiti, ali pravilan imunitet pomaže smanjiti rizik od bolesti.

Ovdje ćeš saznati kojim sredstvima i metodama možeš ojačati i izgraditi imunološki sustav svog djeteta, kako se ne bi zarazilo nekim uzročnikom bolesti koji se širi vrtićem ili školom te kako bi što bolje prebrodilo razdoblje prehlade koliko je moguće. Ciljano jačanje imuniteta kod djece neophodno je za prevenciju kašlja, šmrcanja i sl. Kako djeca kući sve češće donose viruse i bakterije, i odrasli bi trebali ojačati svoj imunitet.

Što jača imunitet kod djece?

Za jačanje imunološkog sustava djece posebno je važno sljedećih šest točaka:

Zdrava prehrana: Dokazano je da zdravi zalogaji s posebnim mikro nutrijentima kao što su vitamin C ili cink podržavaju imunološki sustav. Zdrava prehrana najvažniji je svakodnevni doprinos jačanju imuniteta.

Svježi zrak: Kako bi na blag način „očvrsnuli“ imunološki sustav, djeca bi trebala svaki dan boraviti barem sat vremena na svježem zraku – po svim vremenskim uvjetima.

Redovito kretanje: Sportom se ne trenira samo fizička forma, već i imunitet, jer primjereno fizičko opterećenje mobilizira različite obrambene stanice.

Dovoljno sna: Roditelji trebaju obratiti pozornost na to da dijete ne ostaje budno do kasno i da se pridržava reguliranog ritma spavanja. Nedostatak sna može utjecati na obrambenu funkciju imunoloških stanica.

Smanjenje stresa: Bilo kod kuće ili u školi – kronični stres može povećati osjetljivost djece na infekcije. Prije svega, važno je da djeca imaju dovoljno slobodnog vremena za aktivnosti koje su im zabavne.

Mentalna ravnoteža: Mentalni problemi i psihički stres mogu negativno utjecati na funkcioniranje imunološkog sustava. Zato je važno imati puno ljubavi, smijeha, blizine i sigurnosti te društvenih kontakata – također i s drugom djecom.

Razvijanje djetetovog imunološkog sustava: Kako infekcije jačaju imunološki sustav djeteta

Djeca skupljaju puno: štapiće, perje, naljepnice. U međuvremenu njihov imunitet prikuplja, između ostalog, i profile virusa, jer je imunološki sustav u izgradnji. Uči razlikovati viruse i bakterije koje uzrokuju bolesti od bezopasnih mikroba i trenira kako bi ojačao svoju obranu.

Osim prehlada i infekcija dišnih putova, u školama se također govori o upali srednjeg uha te želučanih i crijevnih infekcija. U kontaktu s drugom djecom posebno se izmjenjuju različiti uzroci. To je ponekad naporan, ali ipak važan trening za imunološki sustav. Roditeljima mora biti jasno da je nemoguće izbjeći infekcije kod male djece, jer tijelo tek uči brojne imunološke reakcije zbog infekcije gripom ili želučanih i crijevnih infekcija. Dijete se prvo mora razboljeti. Koliko će simptomi biti izraženi ovisi o vrsti uzročnika i snazi imunološkog sustava. Uz urođeni imunološki sustav, ljudski organizam ima i stečeni imunološki sustav, koji djeluje direktno protiv uzročnika bolesti. Ovdje se radi o adaptivnom imunitetu.

Kako bi se borio protiv određenog patogena, imunološki sustav djeteta mora doći u kontakt s određenim antigenom, na primjer virusom ili bakterijom. Ako dijete ponovno dođe u kontakt s napadačem, takozvani limfociti pamte uzrok i mogu postići bržu i ciljanu obrambenu reakciju. Za to se, između ostalog, izgrađuju antitijela koja ubijaju klice uzročnike bolesti. Dakle, djetetov imunološki sustav postaje jači. Zahvaljujući tom obrambenom pamćenju općenito smo cijeli život imuni na dječje bolesti kao što su ospice i rubeola, koje uzrokuje virus.

Uzroci oslabljenog imunološkog sustava kod djece.

U hladnoj sezoni imunološke bitke ponekad se odvijaju jedna za drugom. Oslabljeni imunitet tada može uletjeti u pravu “zaraznu spiralu”. Nedostatak hranjivih tvari, psihički i fizički stres, nedostatak sna ili poremećena crijevna flora mogu biti razlozi zbog kojih imunološki sustav ne postiže svoj maksimum. Zbog zdravlja se isplati pobliže promotriti i poboljšati uvjete rada za imunološku obranu.

Slab imunološki sustav, osobito kod djece, dovodi do povećane osjetljivosti na infekcije. Uobičajeni uzroci kao što su nezdrave prehrambene navike i nedovoljna opskrba esencijalnim mikro nutrijentima mogu se suzbijati tako što ćeš se pobrinuti da se dijete zdravo hrani i da je dovoljno opskrbljeno vitaminima i mineralima.

Jačanje imunološkog sustava kod djece: Najbolji savjeti

Uravnotežena prehrana za djecu za jačanje imunološkog sustava

Najjednostavniji i najučinkovitiji način jačanja imuniteta djece je uravnotežena prehrana sa svim mikro nutrijentima koji su vrlo važni za imunološki sustav. Dakle, vitamin D doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava kod djece. Najbolji izvori vitamina koji jačaju imunitet su, između ostalog, svježe voće i povrće.

Jedina iznimka je – iznimno važna ne samo za djetetov imunološki sustav – vitamin D koji tijelo proizvodi uz pomoć sunčeve svjetlosti. Najčešće se vitamin D ne može dovoljno apsorbirati iz hrane. Ovdje je zadatak roditelja pobrinuti se da dijete bude dovoljno opskrbljeno sunčevim vitaminom, posebno u hladnoj sezoni. Ako razmišljaš o dodacima prehrani za svoje dijete, najbolje je savjetovati se s djetetovim liječnikom ili ljekarnikom. Kod proizvoda za djecu vodite računa o uravnoteženoj dozi, obliku lijeka primjerenom djeci i prije svega ovjerenoj kvaliteti.

Vitamini pružaju esencijalnu “potporu” imunitetu. Možda ovako djeci možemo objasniti važnost vitamina za jak imunološki sustav: kada se policija tijela mora boriti protiv napadača koji uzrokuju bolesti, treba im dovoljno streljiva. Vitamini i ostalo, što znači minerali i elementi u tragovima, dodaci su “dobroti” u tijelu.

Što se hrane tiče, djeca su često izbirljiva. Ali pravilna prehrana ima veliki utjecaj kada je u pitanju izgradnja imunološkog sustava. Nije odlučujuća samo dovoljna količina mikro nutrijenata. Esencijalne masti poput omega 3 masnih kiselina, kao i vlakna, koja se prvenstveno nalaze u proizvodima od cjelovitih žitarica, važni su za zdravu prehranu. Vlakna podržavaju crijevnu floru. Kako crijevne bakterije mogu “trenirati” imunitet i kako su one bitna komponenta jakog imuniteta.

Pijenje dovoljno tekućine ključno je za dječji imunološki sustav

Pijenje dovoljno tekućine je od vitalnog značaja jer se tijelo sastoji od dvije trećine vode. Toga su danas vjerojatno svjesni svi zdravlju orijentirani ljudi i odgovorni roditelji. Ali s djecom ponekad morate biti uporni da stvarno popiju dovoljno vode svaki dan.

Dovoljan unos tekućine ima brojne zdravstvene prednosti, a između ostalog je neophodan za normalno funkcioniranje imunološkog sustava djeteta. Institut za istraživanje dječje prehrane preporučuje oko 800 ml tekućine za petogodišnjake i oko 1 litru tekućine za desetogodišnjake dnevno. Napominjemo da nam se tijekom jesenskih i ljetnih mjeseci sluznica brže isušuje zbog grijanih prostorija. Kako bi se spriječili mogući uzročnici bolesti, sluznica tijela mora ostati vlažna, što znači da dijete treba potrebnu količinu tekućine raspoređenu tijekom dana.

Što se tiče jela i pića, pripazi na zdravu hranu. Stoga, kada biraš piće za dijete, prije svega biraj vodu, voćne sokove i nezaslađene čajeve. Zašećerena pića ili bezalkoholna pića u kutijama popularna među djecom nisu prikladna alternativa.

Svjež zrak poboljšava imunološki sustav djece

„Dijete mora izaći na svježi zrak!“ Nekim roditeljima ovaj naizgled trivijalan savjet baka više izgleda kao uplitanje u odgoj nego kao dobar savjet. Ali baka je u pravu. U dječjoj sobi zrak je često istrošen, jer djeca još ne mogu sama shvatiti važnost provjetravanja. Boravak na svježem zraku ima brojne zdravstvene prednosti – također neizravne.

Ako se dijete danju igra vani, dobiva više sunčeve svjetlosti (osim zimi i kada je namazano kremom). To ne samo da te čini sretnim, već tijekom proljeća i ljeta povećava proizvodnju vitamina D u tijelu, koju potiče sunčeva svjetlost. Što je okoliš prirodniji, zrak je bolji. Redoviti istraživački izleti u šumu s cijelom obitelji tamo mogu biti vrlo učinkoviti. Može se raditi i po lošem vremenu, pa će imunološke stanice biti potaknute hladnoćom i pripremljene za mokro i hladno razdoblje u godini – naravno uz odgovarajuću odjeću, da se nikome ne smrznu noge. Uz to ide i činjenica da se dijete puno više kreće vani. Jer kretanje pomaže i jačanju imuniteta.

Sport i kretanje jačaju imunitet djece

Djeci je potrebno kretanje kako bi se zdravo razvijala. Jer kretanje nije važno samo za zdravu tjelesnu težinu i prevenciju kardiovaskularnih bolesti. U mlađim godinama kretanjem se između ostalog trenira svijest o tijelu, osjećaj za ravnotežu i sposobnost koordinacije. Djeca koja iz škole sama ne dolaze kući često pokazuju motoričke nedostatke. Kretanje je jednako korisno za imunološki sustav djeteta. Čak i malo kretanja može pridonijeti poboljšanju vlastite obrane tijela. Prije svega bitan je kontinuitet tjelesnog napora. Dijete bi trebalo doživjeti fizički stres, ali u smislu jačanja imuniteta nije riječ o potpunoj iscrpljenosti. Kretanje na svježem zraku smatra se posebno učinkovitim za jačanje imunološkog sustava. Na prve znake prehlade odustaje se od bavljenja sportom, kako bi se imunološki sustav mogao u potpunosti koncentrirati na borbu s virusom – najbolje tijekom sna.

Ne samo za jak imunološki sustav: djeca trebaju dovoljno sna

Ako dijete ne spava dovoljno dugo, ne može se dobro koncentrirati u školi. Kao majka ili otac sigurno možete potvrditi da se djeca često počnu žaliti kad su umorna. San je puno više od odmora za tijelo i duh.

Tijekom dana djeca prikupljaju mnoge dojmove koje mozak obrađuje tijekom noći. Odvija se metabolizam, a prema najnovijim istraživanjima san jača imunološki sustav. To ne čudi, jer naš imunološki sustav najučinkovitije radi noću. Spavanje potiče stvaranje protutijela i vraća sposobnost bijelim krvnim stanicama, odgovornim za obranu od bolesti, da se vežu na uzročnike bolesti.

Djeci općenito treba više sna nego odraslima. Potreba za snom razlikuje se od djeteta do djeteta i ovisi o mnogim čimbenicima. Ali postoje i vrijednosti vezane uz dob koje vam mogu dati dobru orijentaciju za trajanje sna:

  • Bebe: 16-18 sati sna
  • Mala djeca: 12-14 sati sna
  • Djeca u vrtićkoj i predškolskoj dobi: 10-13 sati sna
  • Školska djeca od 6 do 12 godina: 9-12 sati sna
  • Mladi između 13 i 18 godina: 8-10 sati sna

Čak i kod djece: smanjenje stresa znači jačanje imunološkog sustava

Nekima su to komplicirani računski zadaci, a drugima engleske riječi: Stres nije samo među nama odraslima, on je jedan od glavnih čimbenika koji potiču raširene narodne bolesti, od glavobolje i bolova u leđima, preko kardiovaskularnih bolesti, do kolapsa. U našem modernom svijetu mnoga djeca već pate od kroničnog stresa. S dramatičnim posljedicama – i za imunološki sustav.

Kronični stres oštećuje i nespecifični i specifični imunitet. Izlučeni hormoni stresa slabe imunitet. Određene imunološke stanice tada su manje aktivne, dioba stanica se usporava i broj imunoloških stanica se smanjuje. Tada može doći do blage respiratorne infekcije koja će se brzo pretvoriti u gadnu prehladu.

Ne postoji patentirani recept za smanjenje stresa. Ali djeca se puno ugledaju na roditelje. Stoga je na nama da budemo dobar uzor u nošenju sa stresom i da budemo opušteni i u zahtjevnim situacijama. Stres kod djece često nastaje ili zbog pritiska na učinak i prevelikih očekivanja roditelja ili zbog socijalnih poteškoća u ophođenju s drugima.

Pauze za odmor su važne, kada djeca nemaju obaveza. Sport je vrlo učinkovit u smanjenju stresa. Postoje i provjerene relaksacijske tehnike za ciljano opuštanje koje djeci mogu biti zabavne ako ih radimo u skladu s njihovom dobi. Posebni tečajevi s fantastičnim izletima, gdje djeca uče umiriti svoje tijelo i um na zabavan način koristeći vlastitu maštu.

Psihičko blagostanje ima pozitivan učinak na imunološki sustav

Emocije igraju vrlo važnu ulogu za jak imunitet. Imunološki sustav i psiha usko su povezani. Jednostavno rečeno: dobri osjećaji u tijelu izazivaju pozitivne biokemijske reakcije, loši osjećaji uzrokuju negativne tjelesne procese. Ovdje se radi o mnogo više od toga je li vaše dijete pod stresom ili ne. Riječ je o sreći i životnoj radosti, o znatiželji i razigranoj lakoći te o hrabrosti i optimizmu.

Više smijeha s djecom jednostavan je savjet za jačanje imunološkog sustava. Smijeh povećava broj obrambenih tvari u krvi. I ne samo to. U isto vrijeme tijelo luči hormone sreće. I zabavno je – za vas i vašu djecu.

Prljavština čini djetetov imunološki sustav zdravim i jačim

“Ne zaboravi oprati ruke nakon toaleta i prije jela” – tko tu rečenicu još nije naučio u vrtiću?! Ovo pravilo jednako vrijedi za djecu i odrasle, no dječji imunološki sustav posebno je osjetljiv na klice. Zato i ne čudi što neiskusni roditelji neprestano trče za malim djetetom s dezinfekcijskom maramicom i odmah mu iz ruku uzimaju sve što mu stane u usta.

Vrlo je važna dostatna higijena. Ali djetetov imunološki sustav može se izgraditi tek kada ono dođe u kontakt s klicama. Jer ako djetetov imunološki sustav “nije dovoljno opterećen”, smanjuje se broj obrambenih stanica. Kroz kontakt s klicama također uči razlikovati dobre od loših virusa i bakterija. To pak može doprinijeti smanjenju rizika od alergija ili autoimunih bolesti. Ako lizalo leži na cesti, onda mu više nije mjesto u ustima. I svako bi dijete redovito i temeljito pranje ruku trebalo uzeti zdravo za gotovo – tijekom korone više nego ikad.

Slični članci

Neplodnosti pogađa mnogo parova. Dr. Omerbegović, spec. urologije ... >
Broj ljudi koji pate od alergija iz dana u dan raste, a brojke su porazne. ... >
O važnosti probiotika i prebiotika za naš imunitet razgovarali smo s dr. med. sci. Jasmin Ćorović – Kuburović, specijalist interne medicine, subspecijalist kardiologije. ... >

Orthomol Newsletter

Svakih 6 sedmica šaljemo ti pažljivo istražene vijesti na teme vezane za tvoje zdravlje! Napomene o zaštiti podataka sam pročitao/la.

    Želim više znati o:

Mikronutrijenti za imunološki sistem.

Imunološki sistem

Sve o imunološkom sistemu – Ovdje ćeš naći zanimljive činjenice, savjete i prijedloge.