Infekcije SARS-Cov-2 mogu se naći u svim dobnim skupinama, ali uglavnom stariji (ili prethodno bolesni) pacijenti razvijaju teške simptome. Ali postoje naznake da se čak i nakon blagog tijeka bolesti simptomi mogu javljati tjednima i mjesecima. U jednom uzorku istraživači su takva stanja iscrpljenosti pronašli kod gotovo polovice pacijenata.
Trajna stanja iscrpljenosti poznata su nakon raznih zaraznih bolesti. Ne radi se o maloj “krizi forme”, već o jakom umoru, slabosti mišića i problemima s koncentracijom, koji mogu opteretiti bolesnika dugo nakon infekcije. Liječnici govore o “post virusnom umoru”. Neki pogođeni nisu u stanju raditi mjesecima ili se ne mogu nositi sa svakodnevnim životom.
Nastavak napora nakon infekcije SARS-Cov-2
Znanstvenici su pregledali 128 pacijenata koji su se oporavili od Covida-19, 10 tjedana nakon završetka karantene, odnosno izlaska iz bolnice. Otprilike polovica ispitanika liječena je u bolnici, druga polovica je infekciju liječila kod kuće. Više od polovice sudionika prijavilo je stalnu iscrpljenost – potpuno neovisno o težini njihovog tijeka infekcije. Gotovo trećina onih koji su prethodno bili zaposleni nije se vratila na posao 10 tjedana nakon infekcije.
Nepotpuna slika
Međutim: istraživači nisu mogli pronaći mjerljive tragove u imunološkom sustavu pacijenata. Oni to vide kao ohrabrujući signal da će se imunološki sustav na kraju potpuno oporaviti. Jer nakon nekih virusnih bolesti umor može postati kroničan i godinama utjecati na kvalitetu života bolesnika. U takvim slučajevima najčešće dolazi do promjene određenih imunoloških parametara. Liječnici govore o sindromu kroničnog umora koji se javlja uz druge simptome i još nije dovoljno istražen. Iz dosadašnjih opažanja još se ne može zaključiti jesu li takvi tokovi vjerojatniji nakon bolesti od Covid-19 nego nakon drugih virusnih infekcija.
Zaštitite se i ostanite zdravi
Michael Shedd sa Sveučilišta Southampton, koji nije bio uključen u navedenu istragu, komentirao je rezultate: “Sve više vidimo dokaze o ‘dugom covidu’ – s umorom kao jednom od najčešće prijavljenih nuspojava. Ovakav odnos kasnih posljedica je razlog zašto je važno spriječiti zarazu mlađih ljudi, koji neće odmah ozbiljno oboljeti”.